Serwery NAS to coraz chętniej wybierana alternatywa dla tradycyjnych serwerów. Urządzenia te znajdują zastosowanie w małych oraz średnich firmach. Służą do przechowywania, udostępniania i zarządzania plikami w obrębie sieci lokalnej. Co ważne, dają możliwość sprawnego i szybkiego zarządzania plikami, ponadto mają wiele przydatnych funkcji dodatkowych.
Czym jest serwer NAS?
W praktycznie każdej firmie liczy się przede wszystkim sprawne przetwarzanie danych. To od niego zależy funkcjonowanie danego przedsiębiorstwa. Wpływa na wydajność działania firmy czy jakość obsługi klientów. Właśnie do tego służy serwer NAS, czyli wyspecjalizowane, sieciowe urządzenie pamięci masowej połączone z centrum, w którym gromadzone są wszelkie dane przedsiębiorstwa. Użytkownik korzystający z tego sprzętu może dodawać nowe informacje i uzyskiwać dostęp do tych już przechowywanych. Serwer NAS to bezpieczne miejsce do magazynowania ważnych danych, które stanowi doskonałą alternatywę dla chmury publicznej. Jest łatwy w obsłudze, tani w utrzymaniu, a przy tym gwarantuje wysoki poziom ochrony danych oraz umożliwia tworzenie kopii zapasowych.
Nowoczesne serwery NAS – co proponują?
Dostępne na rynku nowoczesne urządzenia mają nam wiele do zaoferowania. Można je nazwać wirtualnymi sejfami, w których bezpieczne przechowuje się informacje. Profesjonalny serwer NAS dla firmy oferuje między innymi:
- strumieniowe odtwarzanie plików multimedialnych,
- narzędzia do tworzenia kopii zapasowych,
- intuicyjny interfejs do konfiguracji oraz zarządzania dostępem,
- udostępnianie, przechowywanie i wgrywanie nowych plików z dowolnego urządzenia w sposób zdalny.
Serwer NAS dla firmy – zalety
Główną zaletą serwera NAS jest jego prostota oraz łatwość w obsłudze. Sprzęty te nie sprawiają problemów w instalacji i konfiguracji, w przeciwieństwie do tradycyjnych serwerów. Aby z nich korzystać, nie jest wymagana specjalistyczna wiedza. Takie urządzenia są też bardziej elastyczne i skalowalne, a więc z łatwością da się je dostosować do ciągle zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa. Warto też dodać, że serwery NAS są tańsze w zakupie od klasycznych modeli. Koszty ich utrzymania są także niższe. Takie urządzenia wyróżniają się energooszczędnością, często wyposażone są w funkcję automatycznego wyłączania i włączania, które umożliwiają oszczędzanie energii.
Serwery NAS – zastosowanie
Serwer NAS to sprzęt o niezwykle wszechstronnym zastosowaniu. Najczęściej jednak służy on do tworzenia kopii bezpieczeństwa danych, udostępniania oraz odtwarzania multimediów, filmów zdjęć, jak i do tworzenia prywatnych chmur. NAS może być użytkowany z powodzeniem jako serwer bazodanowy czy pocztowy. Takie sprzęty znajdują też zastosowanie jako pamięć masowa w środowiskach wirtualizacyjnych Hyper-V i VMWare. Z pomocą serwerów NAS da się uruchamiać wirtualne maszyny oraz kontenery zawierające aplikacje czy systemy operacyjne. Oprócz tego sprzęt z dedykowanym oprogramowaniem może służyć jako zaawansowany monitoring video.
Serwer NAS, czyli skuteczne zabezpieczenie dla RODO
Każda firma powinna dbać o to, aby nie doszło u niej czasem do utraty czy wycieku danych. Mogłoby to wiązać się z poważnymi karami finansowymi. Chcąc zachować poufność danych, warto zastosować dyski sieciowe NAS. Takie sprzęty często oferują szyfrowanie danych, dzięki czemu są bezpieczne nawet podczas ataku hakerskiego czy próbie kradzieży. Ponadto system macierzy RAID 5 zapisuje dane na dyskach w postaci sum kontrolnych, co pozwala na odbudowę bazy danych w razie awarii nośnika. Co ciekawe, system RAID 6 umożliwia natomiast odbudowę aż dwóch dysków twardych. W razie potrzeby w pamięci systemu NAS można sprawdzić to, kto miał dostęp do danych plików, czy wprowadził w nich jakieś zmiany i jeśli tak to w jakim czasie.
Wybierając serwer NAS dla firmy, należy kierować się jej potrzebami. Firmowy serwer powinien mieć co najmniej 2 dyski twarde lub 2 kieszenie, w których można je umieścić. Trzeba wziąć pod uwagę rozwój firmy, a co za tym idzie, zatrudnienie kolejnych pracowników i rosnącą ilość danych. Najlepiej więc postawić na urządzenie z większą ilością kieszeni, nawet jeśli w aktualnym momencie nie są one potrzebne.