Czy wiesz, że kopie zapasowe nie są jedyną formą ochrony danych w serwerach NAS. Chociaż solidny system tworzenia kopii zapasowych jest niezbędny, istnieje wiele przypadków, w których przywracanie z pełnej kopii zapasowej może być niepraktyczne. Z tego powodu wiele firm integruje serwery NAS – ITnes z funkcją migawek (ang. snapshots), w celu ochrony danych. W tym artykule przyjrzymy się migawkom i temu, w jakim stopniu mogą one uzupełnić tworzenie kopii zapasowych.
Czym są migawki?
Migawki w serwerach NAS to punktowe kopie danych przechowywane na dysku lokalnym. Umożliwiają one użytkownikowi przywrócenie poprzednio istniejących wersji woluminu, dysku, systemu plików, bazy danych itp. Można więc na przykład cofnąć się do stanu jednostki pamięci masowej w dowolnej poprzedniej migawce.
Pozwala to na późniejsze przywrócenie systemu do tego konkretnego punktu w czasie, co może być użyteczne w przypadku, gdy serwery NAS mierzą się z przypadkowym usunięciem plików, awarią systemu lub zainfekowaniem wirusem. Migawki mogą być również przydatne do tworzenia szybkich kopii zapasowych danych przed wykonaniem ważnych zmian lub aktualizacji.
Migawki różnią się od kopii zapasowych
Kopia zapasowa to kompletna kopia danych, podczas gdy migawka to zapisany zestaw metadanych lokalizacji bloku danych w danym momencie. Migawki można łatwo tworzyć podczas normalnej pracy biznesowej, a także przywracać je niemal natychmiast, a wszystko to przy niewielkich lub żadnych zakłóceniach systemu, lub sieci. Zamiast konwertować i przywracać dane z formatu kopii zapasowej, migawka odzyskuje blok danych, dzięki czemu można natychmiast przywrócić dane w ciągu kilku minut.
Do czego służą i jak działają migawki?
Migawki nie mają na celu pełnego zastąpienia kopii zapasowych, są raczej ich uzupełnieniem. Wynika to z tego, ponieważ, w miarę jak repozytorium migawek rośnie i zapełnia się, nowe migawki ostatecznie zastępują stare. Ponadto migawki polegają na danych lokalnych (dysku lub serwerze) w celu mapowania danych. Jeśli serwery NAS zostaną uszkodzone, lub utracone (na przykład w pożarze biura), z migawek nie odzyska się żadnych danych.
Migawki są jednak fantastyczne do krótkoterminowego przechowywania kopii zapasowych i wersjonowania. Ponieważ kopia zapasowa jest pełną kopią danych, jeśli co godzinę musisz tworzyć kopię zapasową 100 GB danych, po pięciu godzinach będziesz potrzebować ponad 500 GB – jest to prawdziwy koszmar, jeśli trzeba wersjonować dane.
Z drugiej strony, migawki zajmują bardzo mało miejsca, umożliwiając utworzenie wielu punktów przywracania. Można przywrócić dane sprzed tygodnia, dnia, godziny lub pięciu minut. W przypadku odzyskiwania danych za pomocą migawki, każdy blok danych, który został dodany lub zmieniony od momentu utworzenia, zostanie następnie usunięty z pliku. Pozwala to na szybkie przywrócenie dowolnego pliku, folderu, a nawet całych woluminów z niepożądanych zmian, błędów, a nawet usunięć.
Ogólnie rzecz biorąc, migawki są niezwykle pomocne w sytuacjach, w których potrzebna jest natychmiastowa krótkoterminowa kopia zapasowa. Na przykład, jeśli przeprowadzasz konserwację lub aktualizację systemu, szybka migawka może pomóc w odzyskaniu danych w przypadku, gdy coś pójdzie nie tak.
Ochrona przed oprogramowaniem ransomware za pomocą migawek
Badania wykazały, że małe i średnie przedsiębiorstwa są najbardziej narażone na ataki ransomware, ponieważ często brakuje im zasobów, aby pokonać zagrożenie. Atakujący wiedzą, że pełne przywrócenie danych z kopii zapasowej może być długotrwałym procesem – często trwającym godziny, a nawet dni – co powoduje przestoje, na które dosłownie nie można sobie pozwolić. Jako przykład można podać atak ransomware na szpital Hancock Health w USA: pomimo dostępności pełnych kopii zapasowych danych, szpital zdecydował się zapłacić okup w wysokości 55 000 USD, ponieważ analiza wykazała, że przywrócenie zaszyfrowanych danych z kopii zapasowej zajęłoby zbyt dużo czasu i kosztowałoby znacznie więcej.
W przypadku zaszyfrowania plików przez oprogramowanie ransomware, migawki mogą być wyjściem z tej ciężkiej sytuacji, umożliwiając natychmiastowe odzyskanie tych plików do wcześniejszego punktu w czasie, przed infekcją, skutecznie oszczędzając czas i pieniądze na wykonanie pełnego przywracania.