Zasilanie awaryjne znajduje zastosowanie w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej. Najczęściej wykorzystywane jest w firmach i biurach, gdy nagłe wyłączenie sprzętu może skutkować utratą kluczowych danych. W takiej sytuacji warto sięgnąć po zasilacze UPS. W dzisiejszym artykule dowiesz się, czym dokładnie są nowoczesne urządzenia i jak z nich korzystać?

Czym są zasilacze awaryjne UPS?

Zasilacze awaryjne UPS (uninterruptible power supply) to niewielkie urządzenia, które możemy podłączyć do komputera lub serwera. Ich głównym zadaniem pozostaje dostarczenie prądu w przypadku nagłego odcięcia energii elektrycznej. Daje tym samym kilka dodatkowych minut potrzebnych na zapisanie postępów pracy oraz bezpieczne wyłączenie sprzętu. Chroni tym samym przed utratą najważniejszych danych, zmniejszając ryzyko wystąpienia poważnych opóźnień w realizacji projektu. Warto pamiętać o tym, że urządzenie zabezpiecza przed nagłymi skokami napięcia.

Całkowity zanik zasilania może spowodować utratę postępów pracy oraz wszystkich danych zapisanych na dysku. Co więcej, wpływa negatywnie na elementy elektryczne komputera, co może prowadzić do wystąpienia poważnych i kosztownych w naprawie awarii sprzętu. Każdy model zasilacza UPS składa się z czterech podstawowych elementów:

Zasilanie awaryjne znajduje zastosowanie w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej.

  • falownika,
  • prostownika,
  • układu obejścia,
  • akumulatora.

Kiedy warto zdecydować się na zakup zasilacza awaryjnego?

Zasilacz to niezastąpiony element wyposażenia każdego biura. Chroni nas przed poważnymi skutkami przerw w dostawie prądu, które mogą nastąpić w wyniku awarii sieci lub gwałtownych zjawisk pogodowych. Chronią głównie przed utratą danych. Warto pamiętać jednocześnie o tym, że minimalizują ryzyko uszkodzenia sprzętu, które związane jest z nagłym odcięciem zasilania. Inwestycja w zasilacz chroni tym samym drogie wyposażenie biurowe, zmniejszając ryzyko konieczności zakupu nowego sprzętu.

Jakie parametry uwzględnić podczas zakupu zasilacza?

Jednym z najważniejszych aspektów pozostaje moc urządzenia. To właśnie ona warunkuje poprawne działanie zasilania awaryjnego w chwili spadku napięcia. Podczas zakupów uwzględnij zarówno moc nominalną, jak i maksymalną. Pierwszą z nich znajdziesz w specyfikacji technicznej chronionego urządzenia lub na tabliczce znamionowej. Warto zastosować dodatkowo ok. 20% zapasu. Moc maksymalną określa się natomiast przeważnie jako 2-3-krotność mocy nominalnej.

Zasilanie awaryjne znajduje zastosowanie w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Ważnym aspektem jest także napięcie zasilania. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na modele 1- i 3-fazowe. Weź również pod uwagę czas podtrzymania napięcia w wyniku awarii. Standardowe modele pozwalają na kilka minut dodatkowej pracy. Czas ten wystarczy na zapisanie danych oraz bezpieczne wyłączenie sprzętu. Niewielkie rozmiary zasilacza sprawiają, że możesz sięgnąć po nie w każdej przestrzeni biurowej, niezależnie od warunków lokalowych. Sprzęt sprawdza się przy tym w domu, odpowiadając na potrzeby pracowników, wykonujących swoje obowiązki zdalnie.

Jaki zasilacz awaryjny wybrać?

W pierwszej kolejności określ typ zasilacza. Na rynku dostępne są 3 rodzaje urządzeń. Za najbardziej efektywne uchodzą zasilacze online. Chronią natychmiast, zapewniając stabilne i odporne na zakłócenia zasilanie. Wymagają jednak chłodzenia oraz wyróżniają się relatywnie dużymi rozmiarami, co zniechęca licznych klientów. Zasilacze UPS offline charakteryzują się natomiast prostą konstrukcja i niższą ceną. Właśnie dlatego dla wielu osób stanowią podstawowe zabezpieczenie sprzętu biurowego.

Ciekawym wyborem mogą okazać się modele wykorzystujące technologię line-interactive, która doskonale odpowiada na potrzeby użytkowników prywatnych oraz posiadaczy małych biur. Stanowi kompromis między najbardziej efektywnymi rozwiązaniami online a tańszymi modelami offline. Aktywuje się dopiero w chwili kompletnego odcięcia energii. Nie uruchamia się w przypadku pojedynczych spadków napięcia. Zapewnia jednak niezbędną ochronę w nieprzewidzianych sytuacjach, chroniąc naszą firmę przed poważnymi probelmami.