Regularnie dochodzi do sytuacji, w których konieczne okazuje się kupienie nowego laptopa. Wówczas do wyboru mamy wiele różnych egzemplarzy, które na pierwszy rzut oka różnią się jedynie ceną i wyglądem. Ważna okazuje się kwestia podzespołów, od których zależy wydajność urządzenia. W sposób szczególny skupić powinniśmy skupić się na dysku twardym. Jakie rodzaje możemy wyróżnić i czym dokładnie się charakteryzują? O czym jeszcze warto wiedzieć na temat dysków? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Jakie rodzaje dysków twardych możemy wyróżnić i czym się charakteryzują?

Każdy użytkownik laptopów doskonale powinien zdawać sobie sprawę z tego, że najczęściej wyróżnia się dwa dyski – SSD i HDD. Wbrew pozorom różnice pomiędzy nimi są kolosalne. Jeśli chodzi o ten pierwszy, charakteryzują się błyskawiczną szybkością zapisywania i odczytywania danych. Niestety nie ma idealnych rozwiązań, tak jest i w tym przypadku, bowiem cena znacznie się zwiększa, a ilość wolnej pamięci maleje. W przypadku dysku HDD wygląda to nieco inaczej, ze względu na to, że dysk twardy jest tańszy i ma stosunkowo większą powierzchnie. Pamiętajmy jednak o tym, że dyski HDD działają zdecydowanie wolniej, co nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku nowszych modeli.

A może złoty środek?

Jeśli nie wiemy, który dysk będzie lepszym wyborem, możemy zdecydować się na złoty środek. Przykładowo model HP 470 G7 ze sklepu internetowego iTnes oprócz tego, że posiada ponadprzeciętny procesor Intel Core i7-10510U, a także doskonałą kartą graficzną AMD Radeon 530, to dodatkowo wyposażony jest w dysk twardy SSD 256 GB i HDD 1 TB. Wówczas na dysku SSD instaluje się system operacyjny, co pozwala na szybką pracę komputera, natomiast na HDD przechowywane są inne dane.

Ludzie zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com