Pomimo tego, że dział elektroniki i informatyki dynamicznie się rozwija, to wielu użytkowników wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, w jaki sposób zbudowany jest komputer. Jest to negatywne zjawisko, bowiem w razie jakiejkolwiek awarii musimy wybierać się do serwisu. Co powinniśmy wiedzieć na temat budowy komputera stacjonarnego? Na jakiej podstawie możemy ocenić czy dany komputer stacjonarny jest godny uwagi? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Komputer stacjonarny – podstawowe informacje na temat budowy
Gdybyśmy rozkręcili jednostkę centralną, naszym oczom ukaże się z pewnością płyta główna, a także wiele mniejszych podzespołów, które także ma znaczenie. Przykładowo komputery HP ProDesk 405 G6 wyposażone są również procesor AMD Ryzen 3 PRO 3200G DASH (więcej), w kartę graficzną AMD Radeon Vega 8. Oprócz tego znaczenie ma również mocarny zasilacz, pamięć RAM 8 gigabajtów, jak i również dysk twardy typu SSD o pojemności 256 gigabajtów. Z pewnością jest to niezawodny desktop. Właśnie z tych elementów składa się przede wszystkim komputer. Oczywiście są to absolutne podstawy, bowiem zagłębienie się we wszystkie mikroukłady byłoby dość problematyczne.
Na jakiej podstawie możemy ocenić czy dany komputer stacjonarny jest godny uwagi?
Nasz komputer stacjonarny jesteśmy w stanie ocenić na podstawie podzespołów znajdujących się pod obudową. Wybierając pomiędzy dwoma procesorami specjaliści zwracają uwagę na ilość rdzeni, architekturę, a także częstotliwość taktowania. Nieco inaczej wygląda to w przypadku karty graficznej – pobieżnej oceny możemy dokonać na podstawie oceny passmark. W dysku twardym znaczenie ma jego rodzaj, co wiąże się bezpośrednio z ilością dostępnej pamięci, a także prędkością zapisywania i odczytywania danych.