Jeżeli zależy nam na stabilnym działaniu komputera pomimo przerw w dostawie albo awarii prądu, warto, abyśmy zainwestowali w zasilacz awaryjny UPS. Tego typu urządzenia stosuje się jednakowo w małych, jak i w średnich firmach celem zapewnienia ciągłości pracy oraz zapewnienia funkcjonowania urządzeń sieciowych serwerów NAS, monitorów czy komputerów. Najbardziej zaawansowane zasilacze awaryjne ze sklepu internetowego itnes.pl są najczęściej używane do awaryjnego zasilania serwerów. Jakie topologie takich urządzeń można wyróżnić i czy warto je mieć?

UPS – co to takiego i do czego służy? 

Z pewnością nieraz w trakcie pracy na komputerze przytrafił się nam problem związany z zasilaniem elektrycznym. Prąd może niestety zostać odcięty nagle, chociażby wskutek przeprowadzanych prac technicznych albo gwałtownej burzy. Za takimi trudnościami stać może również awaria samego komputera. Utrata niezapisanych wcześniej danych w komputerze nie należy do przyjemności, tym bardziej jeśli chodzi o istotne treści, np. firmowe czy edukacyjne.

Jeśli chcemy wiedzieć więcej odnośnie do zasilacza UPS, powinniśmy wyobrazić sobie sytuację nagłej utraty dopływu prądu w trakcie pracy na komputerze

Jeżeli zamierzamy uchronić się przed takimi przykrymi konsekwencjami, powinniśmy pomyśleć o zakupie dobrej jakości zasilacza awaryjnego UPS. Co to jest i dlaczego warto go posiadać? Urządzenie to wygląda niepozornie i zwykle jest niewielkich rozmiarów. Podłącza się go do serwera albo komputera. Warto mieć we własnym przedsiębiorstwie zasilacz UPS. Służy on do awaryjnego zasilania prądem, ale również chroni przed nagłymi zmianami napięcia.

Jeśli chcemy wiedzieć więcej odnośnie do zasilacza UPS, powinniśmy wyobrazić sobie sytuację nagłej utraty dopływu prądu w trakcie pracy na komputerze. Przygotowanie treści na zajęcia na uczelni albo zestawienie rachunków w firmie zostaną bezpowrotnie utracone. Niezapisane dane mogą być niemożliwe do odzyskania. Ponadto taka sytuacja nierzadko jest przyczyną uszkodzenia urządzenia. W przypadku skoków napięcia inne urządzenia elektroniczne prawdopodobnie sobie poradzą, jednak nie komputer.

W takiej sytuacji uruchomi się awaryjny zasilacz UPS. Co to znaczy? Nasz komputer dostanie odpowiednią ilość prądu do dalszej pracy, a my zyskamy czas na poczet zapisania danych i będziemy mogli spokojnie wyłączyć sprzęt. UPS jest także niezawodny dla graczy. Za każdym razem zdążymy zapisać stan rozgrywek, zanim urządzenie się wyłączy.

Zasilacze UPS – topologie

  • Zasilacze UPS w topologii Online – urządzenia tego rodzaju nazywa się także zasilaczami z podwójną konwersją, gdyż w trakcie normalnej pracy dokonują dwukrotnej konwersji napięcia zasilającego. Prąd zmienny na wejściu urządzenia, poprzez prostownik, zmieniany jest na stały, który odpowiada za ładowanie akumulatora. Później falownik zamienia ponownie prąd stały na zmienny, który trafia do wyjścia urządzenia. Największym plusem UPS takiego rodzaju jest galwaniczne, zupełne oddzielenie od sieci zasilającej, co oznacza zerowy czas przełączenia w wypadku zaniku napięcia i brak zakłóceń,
  • Zasilacze awaryjne w topologii Line-interaktive – zasilacze tego rodzaju monitorują w trakcie pracy nie tylko napięcie zasilania, ale też kąt przesunięcia fazowego oraz częstotliwość. Za sprawą takiego rozwiązania można w chwili uruchomienia falownika zsynchronizować jego parametry z siecią energetyczną. W rezultacie przełączenie na pracę z akumulatorów przebiega dużo szybciej i generuje mniejsze zakłócenia.
  • Zasilacze UPS w topologii Offline – są to najtańsze i najprostsze urządzenia. W trakcie zwykłej pracy monitorują tylko napięcie wejściowe oraz przekazują je w sposób bezpośredni na wyjście. Z chwilą zaniku zasilania, uruchomiona zostaje przetwornica zasilana z akumulatora i napięcie zostaje podane na wyjście urządzenia. Cały proces trwa dosyć długo, co stanowi równocześnie największy minus takich urządzeń.

Czy warto mieć zasilacz UPS?

Warto podsumować wszelkie zalety zasilaczy UPS. Jakie korzyści przynoszą nam w praktyce?